Biomasa - informacje techniczne
Biomasa zawsze była podstawowym paliwem ogrzewającym polską wieś. Obecnie przeżywamy okres zakłóceń. Węgiel, gaz i olej są paliwami kopalnymi, które trzeba wozić z daleka. Olej i gaz także z zagranicy. Biomasa jest paliwem lokalnym.
Na skutek przepisów, które uprzywilejowały produkcję „zielonego” prądu elektrycznego a zapomniały o cieple, zaczyna dominować następujący model:
Nie ma to nic wspólnego z ochroną klimatu i logiką. To musi zbankrutować. No, ale na razie jest jak jest i bardzo trudno powiedzieć komuś jednoznacznie, czym ma się ogrzewać. Należy rozważyć następujące aspekty problemu:
- styl życia
- finanse
- dostępność paliwa
- bariery architektoniczne
Dla rolnika, który produkuje słomę, magazynuje ją i używa do ścielenia, najwygodniejszym i najtańszym paliwem jest słoma. Jest to jedyne paliwo, które nie wymaga żadnej dodatkowej czynności, oprócz włożenia do kotła. Nie trzeba jej kupować, rąbać, sezonować itp.
Jeden kilogram biomasy o wilgotności około 14-20% ( w biomasie wszystko jest „około”) daje około trzech kilowatogodzin ciepła.
1 kg słomy = ~3 kWh ciepła.
Jeśli mamy kocioł o mocy 20 kW (kilowat) to kocioł ten, pracując pełną mocą produkuje na godzinę 20 kilowatogodzin ciepła ( 20 kWh). To znaczy, że na godzinę potrzebuje:
20 kWh : 3 kWh/kg = ~7 kg biomasy na godzinę,
czyli na dobę potrzebuje:
24h * 7 kg/h = ~168 kg na dobę
.
To obliczenie dotyczyło tylko najzimniejszych dni w roku, przy założeniu, że utrzymujemy w domu pełny komfort termiczny.
W naszym klimacie wykorzystujemy około 40% możliwości kotła, czyli na sezon grzewczy ~200 dni zużyjemy na potrzeby centralnego ogrzewania około:
200 dni * 168 kg/dzień * 40% = ~ 13 ton.