Potencjał techniczny energii słonecznej w Polsce
Szacunkowy potencjał techniczny energii słonecznej w Polsce
Energia słoneczna |
[PJ/rok] |
Energia całkowita | 333,3 |
Cieplna: kolektory | 117 |
Rozwiązania pasywne | 172 |
Elektryczna: fotowoltaika | 40 |
Oświetlenie światłem dziennym | 4,3 |
W warunkach polskich mogą mieć miejsce następujące sposoby planowego bezpośredniego wykorzystania i przetwarzania energii promieniowania słonecznego:
- konwersja fototermiczna, polegająca na przemianie promieniowania słonecznego w ciepło użyteczne, w specjalnie do tego celu zaprojektowanych urządzeniach – kolektorach słonecznych będących elementem aktywnych systemów słonecznych, lub w elementach obudowy budynku, tworzących tzw. bierne systemy słoneczne, tzw. architektura słoneczna;
- konwersja fotowoltaiczna, polegająca na bezpośredniej przemianie promieniowania słonecznego w energię elektryczną, która zachodzi w ogniwach fotowoltaicznych.
Systemy słoneczne grzewcze są systemami działającymi na własną wydzieloną (lokalną) sieć: budynku jednorodzinnego, wielorodzinnego, użyteczności publicznej, lub osiedla. Te ostatnie zwane są w Europie centralnymi systemami ciepłowniczymi, w Polsce lokalnymi ciepłowniami. Spełniają one potrzeby grzewcze na miejscu, tzn. potrzeby wytwórcy i odbiorcy energii jednocześnie.
Do podstawowych rozwiązań instalacyjnych technik grzewczych, w których wykorzystywana jest konwersja fototermiczna, należą:
- aktywne cieczowe systemy słoneczne do podgrzewania ciepłej wody użytkowej wyposażone w płaskie cieczowe kolektory słoneczne lub kolektory próżniowe, współpracujące z urządzeniami wspomagającymi - dogrzewającymi.
- aktywne cieczowe systemy słoneczne wyposażone w absorbery słoneczne, często zwane słonecznymi absorberami basenowymi, do niskotemperaturowych zastosowań grzewczych:
- aktywne cieczowe systemy słoneczne do podgrzewania wody użytkowej i wody w układach ogrzewczych pomieszczeń, tzw. kombi systemy, wyposażone w kolektory próżniowe lub kolektory płaskie współpracujące z urządzeniami wspomagającymi.
W przypadku rozwiązań polegających na wykorzystaniu biernym promieniowania słonecznego przez elementy obudowy budynku wyróżnia się:
- bierne (pasywne) systemy słoneczne specjalnie zaprojektowane do pozyskiwania, rozprowadzania i magazynowania promieniowania słonecznego;
- koncepcję architektoniczną i projekt bryły budynku realizowane ze świadomością oddziaływania promieniowania słonecznego na budynek; koncepcja architektoniczna może oczywiście zawierać systemy bierne (pkt.4), ale może też ich nie uwzględniać;
- systemy oświetlenia światłem dziennym (daylighting).
W przypadku konwersji fotowoltaicznej z wykorzystaniem ogniw fotowoltaicznych można wyszczególnić następujące podstawowe zastosowania:
- małe autonomiczne urządzenia/systemy stosowane w telekomunikacji, oświetleniu znaków drogowych, tablic informacyjnych, w parkometrach, oraz innych urządzeniach, położonych z dala od sieci elektroenergetycznych;
- autonomicznych systemach małej i średniej skali, w tym systemy zintegrowane z obudową budynku (fasad i dachu), tzw. BIPV (Building Integrated PhotoVoltaics), jako systemy działające na sieć własną lub podłączone do sieci elektroenergetycznych;
- elektrowniach słonecznych różnej skali.