Szanuj energie

NEWSLETTER

Jeśli chcesz otrzymywać informacje
wpisz swój adres email:

FORUM

Zapraszamy na nasze forum
na którym można dowiedzieć się
wielu interesujacych rzeczy

Wejdź
drukuj
19.01.2011 / Marcin Włodarski

Energia wiatru dla gospodarstw domowych

Obecny poziom rozwoju technologii wiatrowych oferuje wiele rozwiązań umożliwiających produkcję energii elektrycznej na potrzeby gospodarstw domowych, jednak jak dotychczas, przede wszystkim ze względu na wysokie koszty inwestycyjne, nie znalazły w Polsce szerszego zastosowania.

Jednakże występujące coraz częściej w Polsce ekstremalne warunki pogodowe, które zakłócają ciągłość dostaw energii elektrycznej przekładają się na coraz większe zainteresowanie właścicieli domów jednorodzinnych zlokalizowanych na terenach podmiejskich oraz wiejskich. Najczęściej mikroturbiny wiatrowe stosowane są jako suplementarne źródło energii, które w przypadku przerwy w dostawie energii stają się głównym źródłem energii dla podstawowych urządzeń AGD. Stosowane są również jako podstawowe źródła zasilania dla domków letniskowych.

Turbiny wiatrowe małej mocy mogą pracować samodzielnie lub w układzie hybrydowym, z panelami fotowoltaicznymi. W zależności od profilu zapotrzebowania na energię jak również częstotliwości i siły wiatrów występujących w określonej lokalizacji, mikroturbiny wiatrowe mogą wytwarzać energię, która będzie na bieżąco konsumowana przez urządzenia AGD lub magazynowana w akumulatorach. Ze względu na wysokie koszty akumulatorów, nabywcy decydują się na rozwiązania umożliwiające magazynowanie części wygenerowanej energii w akumulatorach, natomiast nadwyżka energii służy bieżącemu zasilaniu urządzeń elektrycznych. Możliwe jest również zastosowanie samej turbiny, bez opcji magazynowania, co z jednej strony obniża koszty inwestycyjne, a z drugiej ogranicza możliwości korzystania z energii w czasie innym niż ten, w którym wieje wiatr. Ze względu na fakt, że zapotrzebowanie na energię zmienia się w ciągu dnia, nie zawsze energia z wiatru będzie dostępna o pożądanej porze. Zastosowanie akumulatorów pozwala na elastyczność jeżeli chodzi o czas wykorzystania energii.

W zależności od rodzaju zasilanych urządzeń, zastosować można mikroturbinę z generatorem prądu stałego lub zmiennego. W przypadku gdy zachodzi konieczność przekształcenia prądu na zmienny lub stały, stosowany jest wówczas przekształtnik napięcia – inwerter, który jest również kontrolerem ładowania akumulatorów. Inwertery umożliwiają również współpracę mikroturbiny oraz paneli fotowoltaicznych. Na rynku oferowane są mikroturbiny wiatrowe o poziomej i pionowej osi obrotu, o mocach od kilkudziesięciu do kilku tysięcy Watów. W Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych w coraz większą popularnością cieszą się turbiny o pionowej osi obrotu, które szczególnie w warunkach miejskich charakteryzują się większą sprawnością oraz niższym poziomem emisji hałasu.

Ze względu na uwarunkowania wynikające z dostępności terenu oraz bliskość innych obiektów mieszkalnych, turbiny wykorzystywane na użytek gospodarstw domowych posiadają zwykle niewielką moc, stąd też mogą one służyć jedynie jako dodatkowe źródło energii, zasilające wydzielony obwód i urządzenia, np. oświetlenie.
Turbiny, w zależności od gabarytów, mogą być mocowane do elementów konstrukcyjnych budynków lub na masztach stabilizowanych odciągami. Jeżeli nie są trwale związane z gruntem, lub całkowita wysokość masztu i turbiny (mierzona do krańca łopaty w pozycji pionowej) zlokalizowanych na dachu, nie przekracza 3 m, nie jest wówczas wymagane pozwolenie na budowę.

< powrót
pn wt śr cz pt so nd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Budowa serwisu dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony
Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie
www.wfosigw.pl

2010-2011 Szanuj-Energie.pl

StudioGraficzne.com: Projektowanie stron internetowych