Normy - energia słoneczna
Kolektory powinny posiadać odpowiednią dokumentację techniczną wynikającą z dostosowaniem się producentów do wymagań normowych (opracowanych przez Komitet Techniczny CEN/TC 312), tym następujących norm:
W celu określenia wydajności systemów słonecznych jako instalacji grzewczych w budynku metoda obliczeniowa powinna opierać się na normie europejskiej EN15316-4-3 z 2007 r. “Heating systems in buildings - Method for calculation of system energy requirements and system efficiencies - Heat generation systems, thermal solar systems.”
Kolektory słoneczne powinny posiadać oprócz typowych certyfikatów wydawanych przez akredytowane laboratoria, europejski znak Solar Keymark, gwarantujący wysoką jakość tych kolektorów. Kolektory i systemy słoneczne posiadające znak Solar Keymark podlegają specyficznemu procesowi wielokrotnego badania ich sprawności, co zapewnia ich stałą wysoką jakość. Znak Solar Keymark jest dobrowolnym europejskim certyfikatem opracowanym przez CEN – European Committee for Standardization. Certyfikacja Solar Keymark została opracowana i wdrożona przez ESTIF przy wsparciu Komisji Europejskiej. Potwierdza ona zgodność z normami, opisanymi powyżej, a jednocześnie zapewnia, że jakość kupionego produktu jest zgodna z jakością tego, który został poddany badaniu normowemu. Wynika ta z dodatkowej procedury sprawdzania wyrobów, a mianowicie w czasie procesu produkcyjnego dowolny kolektor może zostać wybrany w sposób przypadkowy do ponownego zbadania, przez inspektorów z akredytowanych laboratoriów badawczych. Co więcej certyfikacja Solar Keymark wymaga istnienia systemu zarządzania jakością zgodnego z ISO 9000.
Na stronie internetowej www.solarkeymark.org znajduje się lista kolektorów objętych procedurą kontroli jakości i certyfikatem Solar Keymark, w tym kolektorów produkcji polskiej, posiadających ten znak.