Ogniwa paliwowe - nowości technologiczne
Nowe rozwiązania w zakresie Solid-Acid Fuel Cells (SAFC)
Norweska firma SAFCell rozwija technologię nowego typu ogniw paliwowych – stało-kwasowych ogniw paliwowych Solid-Acid Fuel Cells (SAFC). Ogniwa stanowią rodzaj kombinacji dwóch typów ogniw: PEM i SOFC. Nowe ogniwa mogą pracować w temperaturze 250oC i zamiast czystym wodorem mogą być zasilane gazem ziemnym i innymi nieoczyszczonymi paliwami, jak na przykład olej stosowany w silnikach diesla. Nowy typ generatora produkuje wodór z oleju diesla w procesie reformingu, w którym paliwo jest ogrzewane, ale nie spalane i mieszane z powietrzem i parą wodną. Firma wyprodukowała prototyp o mocy 250 W i pracuje nad systemem o mocy 1,2 kW. Według firmy nowy typ ogniw może być produkowany z relatywnie tanich materiałów. Naukowcy współpracujący z firmą prowadzą badania nad redukcją ilości katalizatora platynowego potrzebnego do produkcji ogniw SAFC.
Modyfikacja platyny, która może obniżyć koszt produkcji ogniw paliwowych
Naukowcy z Uniwersytetu w Houston (USA) opublikowali pracę, w której opisują nową postać platyny stosowanej, jako katalizator w ogniwach paliwowych. Naukowcy prowadzą badania w kierunku modyfikacji reaktywności platyny. Nowa metoda powinna wpłynąć na obniżenie ilości stosowanej platyny o 80%, co w znacznym stopniu może obniżyć kosz ogniwa paliwowego. Praca została opublikowana w kwietniowym numerze Nature Chemistry (2, 454–460, 2010).
Laptop zasilany metanem?
Grupa naukowców z Uniwersytetu w Harwardzie prowadzi badania nad możliwościami zastosowania ogniw paliwowych SOFC do laptopów, telefonów komórkowych i samochodów. Główną przeszkodą w mobilnych zastosowaniach ogniw SOFC jest ich wysoka temperatura pracy (600-1000oC), koszt produkcji i trwałość. Badawcze sądzą, ze wraz z rozwojem urządzeń opartych na nanostrukturach oraz wykorzystaniem odpowiednich paliw i tańszych materiałów możliwe będą mobilne zastosowania SOFC. W dwóch pracach opublikowanych w listopadzie 2010 w Journal of Power Sources przedstawiono najnowsze wyniki badań w tym zakresie. W pierwszej z prac zaprezentowano stabilne i funkcjonalne ogniwa SOFC z cienkowarstwową powłoką ceramiczną, niezawierające platyny. W drugiej z nich przedstawiono mikroogniwa SOFC zasilane metanem pracujące w temperaturze poniżej 500oC. Być może niedługo więc możliwe będzie zasilanie przenośnych komputerów metanem.
< powrót