Szanuj energie

NEWSLETTER

Jeśli chcesz otrzymywać informacje
wpisz swój adres email:

FORUM

Zapraszamy na nasze forum
na którym można dowiedzieć się
wielu interesujacych rzeczy

Wejdź
drukuj
23.01.2011 / Ryszard Gajewski

Biomasa dla gospodarstw domowych

Biomasa jest najbardziej powszechnym i ogólnie dostępnym paliwem. Stosowana jest od lat głównie przez indywidualne gospodarstwa domowe szczególnie na wsi. Rozwój technologii, dostęp do coraz nowocześniejszych urządzeń o wysokiej sprawności pozwala na szerokie zastosowanie zwłaszcza do wytwarzania ciepła oraz ciepłej wody użytkowej w indywidualnych gospodarstwach domowych.

Spalanie biomasy powinno odbywać się w dedykowanych kotłach. Oferta rynkowa oraz dostępność tych urządzeń jest bardzo duża. Dobór takiego urządzenia powinniśmy dostosować do wielkości obiektu, zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową oraz paliwa biomasowego, które jest dostępne w naszej okolicy. Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że wrogiem rozwoju, a czasami nawet determinacją do rezygnacji z działalności, są wysokie koszty pośrednie nie wynikające z cyklu produkcyjnego. Mowa tu o prowizjach pośredników oraz kosztach transportu. Praktyka dowodzi, że często koszty pośrednie mogą przekraczać wartość wyprodukowanego biopaliwa. Dodatkowym problemem jest niski poziom umaszynowienia gospodarstw plantatorów, którzy brak maszyn muszą zastąpić znacznie droższą siłą ludzką.

Plantatorzy roślin energetycznych oraz producenci paliw odnawialnych pochodzenia roślinnego (rolniczego), rozwój swojej działalności widzą w bliskiej współpracy z producentami energii cieplnej (elektrycznej), bez zbędnych pośredników oraz co istotniejsze z producentami znajdującymi się w możliwie jak najbliższej odległości od nich.

Z kolei energetyka cieplna zgłasza zapotrzebowanie na ilości biopaliwa w ilościach przekraczających możliwości produkcyjne obecnych plantacji czy też producentów brykietu, peletu, zrębek itp. Bardzo wysokie koszty nasadzeń plantacji odstraszają potencjalnych plantatorów do ich zakładania mimo, że nie brakuje ziemi i chętnych, którzy przy sprzyjających warunkach finansowych z chęcią podjęliby się tej działalności.

Biorąc powyższe pod uwagę wydaje się, że jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest taka współpraca między odbiorcami a producentami, która w systemowy sposób wesprze producentów biopaliw, a odbiorcom zapewni podaż paliwa, która zabezpieczy odpowiednią ilość, cenę i cykliczność dostaw. Aby współpraca ta miała zdrowe podstawy tak ekonomiczne jak i organizacyjne powinna być zbudowana na fundamentach Spółki prawa handlowego, która pozwala na połączenie pod wspólnym szyldem interesów poszczególnych stron.

< powrót
pn wt śr cz pt so nd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Budowa serwisu dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony
Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie
www.wfosigw.pl

2010-2011 Szanuj-Energie.pl

StudioGraficzne.com: Projektowanie stron internetowych