Szanuj energie

NEWSLETTER

Jeśli chcesz otrzymywać informacje
wpisz swój adres email:

FORUM

Zapraszamy na nasze forum
na którym można dowiedzieć się
wielu interesujacych rzeczy

Wejdź
drukuj
18.01.2011 / Monika Jarzemska

Oświetlenie w domu

Zużycie energii na oświetlenie stanowi około 20% całego zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. Zużycie energii na oświetlenie można znacznie zredukować stosując energooszczędne lampy.

Energooszczędnymi źródłami światła, które przeznaczone są do użytku domowego są przede wszystkim świetlówki kompaktowe. Cechami charakterystycznymi tego rodzaju lamp fluorescencyjnych, w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami, są przede wszystkim: wydajność świetlna uzyskiwana z jednostki energii elektrycznej oraz dłuższa trwałość, co wpływa na znacznie mniejsze zużycie energii elektrycznej, oraz wiąże się z niższymi kosztami eksploatacji. Postęp technologiczny w zakresie elektroniki pozwolił na miniaturyzację świetlówek kompaktowych do wielkości i kształtu tradycyjnych żarówek.

Istnieje szeroki wybór świetlówek pod względem trwałości i jakości emitowanego światła. Świetlówki kompaktowe to przede wszystkim oszczędność. To źródło światła zostało zaprojektowane tak, aby większość energii jakie ono pobiera służyła wytworzeniu światła, a nie jak to jest w przypadku tradycyjnych żarówek - wytworzeniu ciepła. Mniejszy pobór energii wiąże się z mniejszymi kosztami. Poniżej porównano moc żarówek i świetlówek kompaktowych wytwarzających podobny strumień świetlny. 

żarówka świetlówka kompaktowa
25 W 5 W
40 W 8 W
60 W 12 W
75 W 15 W
100 W 20 W
150 W 35 W

Wymieniając w domu jedną żarówkę o mocy 60W na świetlówkę o mocy 12W można zaoszczędzić rocznie ponad 40 złotych! Ważny jest również fakt, że kupując świetlówkę kompaktową o trwałości od 6000 do 15000 godzin (czas pracy zwykłej żarówki to zaledwie 1000 godzin), oszczędza się w dłuższej perspektywie, a wydatek zwraca się już po roku.

Zgodnie z ustawodawstwem Unii Europejskiej wszystkie źródła światła zasilane napięciem sieciowym i przeznaczone do stosowania w gospodarstwie domowym podlegają obowiązkowej kwalifikacji z uwagi na efektywność energetyczną. Klasy efektywności energetycznej oznacza się literami od A do G. Etykieta jest najczęściej nadrukowana na każdym opakowaniu lampy. Klasy energetyczne wyznacza się ze stosunku rocznego zużycia energii przez dane urządzenie do standardowego zużycia energii przez tego typu urządzenia określonego odpowiednimi przepisami. W przypadku lamp klasą A oznacza się urządzenia najbardziej efektywne, a klasą G najmniej efektywne.

Najpopularniejsza w Polsce żarówka 100 W emitująca 1360 lumenów światła posiadała klasę energetyczną E. Dla porównania energooszczędna świetlówka kompaktowa świecąca tak samo jasno i posiadająca klasę A może zużywać nie więcej niż 23 W.

Od 1 września 2009 r. rozpoczął się proces stopniowego wycofywania tradycyjnych żarówek z rynku europejskiego. Już dziś obowiązuje zakaz produkcji żarówek oraz zakaz zamawiania przez sklepy żarówek o mocy powyżej 75 W. W sklepach żarówki te będą dostępne do wyczerpania zapasów. Od 1 września 2011 r. wycofane zostaną żarówki o mocy 60 W, a od 1 września 2012 r. – 45 W i 25 W.

Warto wiedzieć, że:

  • Włączanie i wyłączanie świetlówki kompaktowej nie wpływa już na trwałość świetlówki. Obecne standardy, niezbędne do otrzymania statusu „produktu energooszczędnego” (Energy Recommended) wymagają ponad 3000 przełączeń na 8000 testowych godzin pracy, co może znacznie przekraczać częstość przełączania na potrzeby domowe.
  • Powszechnie dostępne są świetlówki kompaktowe o kształtach i wymiarach bańki przypominającej żarówkę.
  • Nie ma powodu, by świetlówka kompaktowa pozostawała włączona na dłużej, niż zwykła żarówka, ponieważ wcale nie zużywa więcej energii podczas uruchomienia i działa bardzo wydajnie już po pierwszych 2-3 sekundach od włączenia.
  • Obecnie dostępne są świetlówki, których światło można ściemniać za pomocą zwykłych domowych ściemniaczy, bądź poprzez ściemnianie stopniowe, używając standardowego przełącznika światła.
  • Świetlówki kompaktowe wytwarzają stałe, wolne od migotania, niestroboskopowe światło. Dzięki elektronicznemu układowi zasilającemu pracują one w wysokiej częstotliwości, pomiędzy 30000-50000 Hz (przy normalnej częstotliwości w sieci 50 Hz, czyli cykli na sekundę).
  • Podczas użytkowania świetlówki nie emitują rtęci, wobec tego są bezpieczne, zarówno dla zdrowia jak i dla środowiska. Zawartość rtęci w lampach, przez ostatnie 25 lat została ograniczona o ponad 90%.

Chcąc zminimalizować zużycie energii elektrycznej wykorzystywanej do oświetlenia gospodarstwa domowego oraz chcąc uzyskać wymaganą jakość światła zależnie od zastosowania (np. kuchnia, salon, piwnica itp.) przy wyborze źródła światła należy kierować się informacjami podanymi na opakowaniu produktu w tym zawartymi na etykiecie energetycznej. Dlatego też chcąc wybrać jak najbardziej efektywne źródło należy:

  • Sprawdzić jaką klasę efektywności energetycznej posiada kupowane źródło światła zgodnie z etykietą efektywności energetycznej.
  • Dowiedzieć się jaka jest trwałość kupowanego źródła światła. Zwykle, w przypadku świetlówek kompaktowych, jest ona podana na opakowaniu. Warto wiedzieć, że tradycyjne żarówki działają 1 000 godzin. Na rynku występują energooszczędne świetlówki kompaktowe o zróżnicowanym przedziale trwałości, od 3 000 godzin do 15 000 godzin. W celu uzyskania zadawalającego poziomu oszczędności należy wybierać świetlówki o trwałości co najmniej 6000-8000 godzin.
  • Wiedzieć, że każde źródło światła jest przyporządkowywane do danej klasy energetycznej na podstawie zużywanej mocy i wytwarzanego strumienia świetlnego. Przykładowo, żarówka o mocy 60W w klasie energetycznej E wytwarza strumień świetlny o wartości około 800 lumenów. Świetlówka kompaktowa o klasie energetycznej A, wytwarzająca identyczny strumień świetlny, ma natomiast moc 15W.
  • Aby wybrać jakość emitowanego światła, należy zwrócić uwagę na takie parametry jak wskaźnik oddawania barw (Ra) oraz temperatura barwowa (Tc). W zależności od składu chemicznego i jakości luminoforu, którym pokryta jest bańka świetlówki światło emitowane przez tę świetlówkę różnie oddaje barwy. Im wskaźnik Ra jest bardziej zbliżony do 100 tym lepiej oddawane są barwy. Do powszechnych zastosowań domowych zaleca się świetlówki kompaktowe o min poziomie Ra 80-85. Temperatura barwowa określa barwę emitowanego światła. Im wyższa jest temperatura barwowa tym bardziej wzrasta udział promieniowania niebieskiego i tym zimniejsza jest barwa wytwarzanego światła. Do powszechnych zastosowań domowych najlepsze jest światło o temperaturze barwowej Tc = 2700-2800 K.
< powrót
pn wt śr cz pt so nd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Budowa serwisu dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony
Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie
www.wfosigw.pl

2010-2011 Szanuj-Energie.pl

StudioGraficzne.com: Projektowanie stron internetowych